Jump to content

Welcome back

This is a new trip

Sign in to follow this  
Pro

Ping Exagerat

Recommended Posts

Salutari.Dupa cum spune si titlul, am un ping cam maricel, pentru cei care m-au vazut pe server(100+).Am postat aici pentru ca, primul server pe care am intrat a fost acesta.Am incercat diferinte cs-uri si setari, dar nu este vreo diferenta.Singurul program deschis este de obicei antivirusul, pe care nu il inchid(de frica sa nu se intample ca ultima oara, oricum ca el nu scade fps).M-am gandit ca nu e de la mine, dar ping-ul este mare pe orice server as intra, dar nu am lag.Poate este pentru ca mi-am pus windows 7 sau ceva setari proaste... si totusi nu am gasit rezolvare.Pe server momentan nu iau kick, lumea stie de problema mea(adminii care m-au vazut pe server si le-am explicat).Am zis sa postez, poate aveti vreo rezolvare, din moment ce eu nu am vreouna.Nu este de la viteza de internet, este aceeasi ca inainte.Multumesc anticipat pentru ajutor!

Ping mic + miscat in poze= procesorul sau hardul merg greu.

Ping mare + miscat in poze= Netul.

Ping mare + nemiscat in poze= NETUL! doar latency, netul in sine pentru dowload si vazut ceva filme pe net merge, insa ca quick respone pentru jocuri nu.

Intra pe speedtest.net si verificati ping-ul. Pui un ss aici si vad eu ce si cum.

Posibil sa fie de la windows..nu ai cerintele corespunzatoare rularii lui ok . Asa pateam si eu cu un pc mai vechi..pe w7 starter ping 80-90 , win7 ultimate /xp 20-30 sau poate e din ceva ce a zis madalinux :P

Ping mic + miscat in poze= procesorul sau hardul merg greu.

Ping mare + miscat in poze= Netul.

Ping mare + nemiscat in poze= NETUL! doar latency, netul in sine pentru dowload si vazut ceva filme pe net merge, insa ca quick respone pentru jocuri nu.

Intra pe speedtest.net si verificati ping-ul. Pui un ss aici si vad eu ce si cum.

Imagine postata

Posibil sa fie de la windows..nu ai cerintele corespunzatoare rularii lui ok . Asa pateam si eu cu un pc mai vechi..pe w7 starter ping 80-90 , win7 ultimate /xp 20-30 sau poate e din ceva ce a zis madalinux :P

Da, ai dreptate, probabil e de la windows.Am 1,5G ram, Windows 7 ultimate, Pentium 4(stiu wooden pc :)) dar nu am ce face).Normal am 100 MBPS(dupa cum arata, deci eu vad doar jumatate) sau trebuie sa setez eu ceva la internet dar fara sa stric PC-ul.Am vazut ca il am mai "bazat" pe upload decat pe download... testat pe alte site-uri rezultatul e asemanator.Uh... alte idei?Poate rezolvari... :D

Niciodata nu faci testele pe acelasi provider , vei vedea viteze de upload/download care de fapt nu le ai in afara retelei .

Speedtest de obicei cauta retele in apropiere de tine.

Windows 7 Ultimate iti papa 700mb->1gb ram fara sa faca nimic la care mai adaugi si antivirusul care mai cere si el vreo 2-300 mb . Tie iti merge restul pc-ului in 2-300 mb ram.. 

La ce rami/procesor ai poate e mai bine sa te intorci la XP pana iti mai pui macar 1 gb am... sau sa incerci windows 7 home edition .. nu am inteles niciodata de ce toti isi iau ultimate-ul care vine cu zeci de servicii/nebunii instalate dar care nu le foloseste nimeni..

Daca ai pc de lemn nu ai ping mare, si eu cand arhivez sau randez ceva pingul nu imi sare de 15, obisnuit fiind 10, insa imi merge in poze si un lag de neimaginat. Cel mai probabil ai ceva prin windows ce iti mananca resurse, si multe. Ia un windows 7 clean, ala simplu nu ultimate si mai incearca odata. Era unul bun pe filelist.

Uh.. Windowsu lui.Resursele nus la limita, internetu.Daca n-o sti nimeni, gasesc cv pe YT.T/C

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this